Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Çene Dolgusu ve Jawline


Daha önce hiç yaptırmadıysanız Botoks ile ilgili bazı çekinceleriniz olabilir. Hepsi birbirine benzeyen yüzler, hayretle bakan gözler, mimiksiz suratlar ve aşırı kalkmış kaşlar sizi korkutuyorsa bu durum gerçekte Botoksu bilmemenizden kaynaklanıyordur.

​Botoks bir ilaçtır ve her ilaç gibi doğru şekilde ve doğru dozda kullanılırsa istenen sonucu vercektir.

Botoks uygulamalarında önce hastanın istedikleri ve olmasını istemediği şeyler konusunda görüşülür ve uygulama bu doğrultuda yapılır. Botoksta amaç yüzün mimiklerini yok etmek değil, aşırı aktif mimikleri yumuşatmaktır. Bu sayede kırışıklıklar hafileyecek ama ifadesiz veya başka birisi gibi görünen bir yüzünüz olmayacaktır.

Botoks’ta temel uygulama alanları alın, iki kaş arası (çatık kaş), göz kenarları (kaz ayakları), boyun çizgileri, dudak etrafı çizgileri (sigara çizgileri) ve burun üstündeki çizgilerdir. Bunların dışında koltuk altı terlemesi ve migren tedavisine yardımcı olmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Bursa’da en çok uygulanan ameliyatsız estetik uygulamaları arasında ilk sırada Botoks gelmektedir. Muhtemelen etrafınızda eski haline göre daha genç daha dinç görünen bir arkadaşınız varsa sebebi Botoks’tur. Zira doğru yapılmış bir Botoks anlaşılmaz ama kişinin yüzünde bir tazelenme hissi yaratır.

Tıpta yaklaşık 30 yıldan beri çeşitli nedenlerle kullanılmakta olan botoksun son 10y ıldır estetik amaçla kullanılmaya başlanması, güzelleşmek isteyen ve yılların yüze kattığı olumsuz etkilerden kurtulmak amacıyla bir ameliyatı göze alamayanlar için iyi bir alternatif olmuştur.

Kliniğimizde yıllardan beri çok sayıda kişiye uyguladığımız bu yöntemle ilgili sık sorulan bazı soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Botoks yılan zehiri midir?
Hayır. Botoks bir tür bakteriden üretilerek laboratuar ortamında ilaç haline getirilmiş bir maddedir.

Botoks ameliyat mıdır?
Hayır. Botoks bir enjeksiyon yöntemidir.

Botoks nerelerde kullanılır?
​Botoks, alın kırışıklıkları, iki kaş arası kırışıklıkları (çatık kaş), göz kenarı kırışıklıkları (kaz ayağı çizgileri), boyun çizgileri, kaş kaldırma, koltuk altı terlemesi gibi estetik nedenlerle kullanılmaktadır. Bunun dışında, tıpta spastik hastaların tedavisinde, yüz felçlerinden sonra ve şaşılık tedavisi gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

Botoks, yanak çizgileri ve dudak kalınlaştırma amaçlı kullanılır mı?
Hayır. Bu bahsedilen alanlarda sadece dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Dolgu maddelerinin uygulanması da botoksa benzediği için, bu iki yöntem genelde karıştırılmaktadır.

Botoks uygulaması nasıl yapılmaktadır?
Bahsedilen alanlara ince uçlu iğnelerle Botoks adlı ilaç belirli dozlarda enjekte edilir.

Botoks ne kadar sürede uygulanır?
Toplam 10 dakikalık bir işlemdir.

Uygulama ağrılı mıdır?
Uygulama sırasında kısa süreli, hafif ağrı hissedilebilir. Hassas ve ağrı eşiği düşük hastalarda buz veya krem ile sahalaryn uyuşturulması mümkündür.

Botoks yapıldıktan sonra bu işleme ait yüzümde şişlik, morluk veya benzeri bir belirti olur mu?
Botoks, dolgu maddesi olmadığı için yüzünüzde bir şişliğe yol açmaz. Çok nadiren iğnenin uygulandığı noktalarda bir-iki gün sürecek kızarıklık veya morluk olabilir, ama bunlar da hafif bir makyajla kapatılabilir.

Botoks’un etkisi ne zaman başlar?
Yapıldıktan sonra 3-7 gün içinde etki ortaya çıkar.

Botoks’ un etkisi kalıcı mıdır?
Botoks uygulanıldığı tarihten itibaren 4-6 ay kadar etkilidir.

Botoks’u 4-6 ay sonra tekrar yaptırmazsam kırışıklıklarım daha mı kötüleşir?
Hayır. En kötü ihtimalle kırışıklıklarınız eski durumuna döner.

Botoks’tan sonra yüzümde anlamsız bir ifade oluşmasından korkuyorum. Bu doğru mu?
Bu durum tamamen hastanın isteği ve hekimin tecrübesine bağlı bir konudur. Botoks, yüzünüzdeki mimikleri yok etmek için değil, aşırı mimikleri aza indirgemek ve kırışıklıkları yok etmek için uygulanıldığında, böyle bir sonuçla karşılaşmanız mümkün değildir.

Botoks yaptırdıktan sonra çevremdekiler yüzümdeki bu uygulamayı anlayacak mı?
Genelde Botoks yaptığımız hastalar, yakın çevrelerinden “Bugün dinlenmiş görünüyorsun.”, “Makyajını mı değiştirdin, hoş görünüyorsun.” gibi indirekt tepkiler almaktadırlar. Çoğu kimsenin aklına Botoks yaptırdığınız gelmeyecektir.

Botoks’u kimler ve nerede yapabilirler?
Bu konuda eğitim almış ve daha önceden uygulama pratiği olan uzman hekimlerce ve hijyenik bir ortamda yapılmalıdır.

Yan etkisi var mıdır?
Ehil ellerde yapılırsa hiçbir olumsuzluk içermez, ancak hamilelik döneminde birçok ilaçta olduğu gibi kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Botoks pahalı bir uygulama mıdır?
​Elde edeceğiniz sonuçla ve aynı amaç için kullandığınız kremlerin ve kozmetik ürünlerinin ücretleriyle karşılaştırdığınızda, tolere edilebilecek rakamlara yapılmaktadır.

Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.