Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Meme Küçültme


MEME KÜÇÜLTME VE DİKLEŞTİRME

Büyük ve sarkık memeler, sadece estetik bir problem oluşturmaz aynı zamanda ağırlıkları nedeniyle sırt ve omuz ağrılarına da neden olurlar. Büyük ve sarkık memeler, kişinin dilediği şekilde giyinmesini ve spor yapabilmesini kısıtlar.

Özellikle yaz aylarında meme altlarında aşırı terleme ve pişikler görülebilir. Meme büyüklüğü genelde sarkma ile birlikte seyreder ama her sarkık meme büyük olmayabilir. İçi boşalmış ve sarkmış memelerde dikleştirme ameliyatı yapılırken büyük memelerde küçültme ve dikleştirme yapılmaktadır.

Meme Dokusunun İçeriği

Meme, yağ ve süt bezlerinden oluşmakla birlikte bu dokuların oranı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı bayanlarda bu iki doku eşit miktarda bulunurken, bazılarında yağ bazılarında ise süt bezinin yoğunluğu fazladır.

Memesi yağ dokusundan zengin kişilerde memenin boyutları kilo alıp vermeden etkilenecektir. Süt bezinden zengin bir meme ise kilo alıp vermeden fazla etkilenmemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Zamanlaması
Meme, adet, hamilelik, doğum ve emzirmelerden etkilenen genelde de olumsuz etkilenen bir organdır. Bu nedenle bu tip ameliyatları genelde doğumlar bittikten sonra yapmayı önermekteyiz. Ancak yine de aşırı büyük memelerin kişinin omurga sağlığını ve kemik gelişimini bozabileceği, psikolojik ve sosyal yönden olumsuz etkileyebileceği gerçeğinden yola çıkarak bu tip ameliyatlar genç kızlık döneminde de yapılabilmektedir.

”Virginal Gigantomastia” denen ve 15-16 yaşlarında görülen aşırı büyük memelerin küçültülmesi beden ve ruh sağlığına olumlu etkileri nedeniyle özellikle önerilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Bu ameliyat genel anestezi (narkoz) altında yapılan ve 3-4 saat kadar süren bir ameliyattır. Ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalmak gerekir. Ameliyatta kullanılan dikişler gizli ve estetik dikişler olduğu için ameliyattan sonra dikiş almak gerekmez. 10-12 gün içinde yara iyileşmesi tamalanır.

Ben genelde bu ameliyatlarda dren kullanmıyorum ancak yine de kullanılabileceği durumlar veya kullanan doktorlar olabilir. Meme büyütme ameliyatına göre daha uzun süren ve biraz daha zor olan bir ameliyattır.

Ameliyatta temel amaç meme hacmini ufaltmak ve vücut ile uyumlu büyüklükte memeler oluşturmaktır.

Ameliyatta kullanılan 4 temel teknik vardır.

  • Ters T Harfi İle Küçültme: Bu yöntemde meme dokusu küçültülür ve memede ters T harfi şeklinde bir dikiş izi kalır. Bu iz meme ucunun çevresinde, meme ucundan aşağıya doğru inen ve meme altında olacak şekilde dizayn edilir. Memeyi her 3 aksta şekillendirdiği için, memeye en iyi şekil verilebilen yöntemdir.
  • Vertikal Meme Küçültme: Bu ameliyat yönteminde meme dokusu küçültülür ve memede lolipop şeklinde bir iz kalır. Bu iz meme başı çevresinde ve aşağıya doğru inen bir izdir. Ters T harfi şeklindeki izden farkı meme altında dikiş izi kalmamasıdır. Bu yöntem daha az iz bırakmakla birlikte bazı vakalarda özellikle memenin üst kısımlarında dolgunluk yaratmada yetersiz kalabilmekte ve bazen izlerde oluşan potlukları düzeltmek için 2 bir revizyon ameliyatı gerektirmektedir
  • Periareolar Meme Küçültme : Bu yöntemde sadece meme başından bir kesi yapılıp meme küçültülmektedir. Sadece meme başında iz kalması nedeniyle avantajlı görülse de uygulama sahası sınırlıdır.
  • Liposuction : Meme dokusunun özellikle yağ dokusundan zengin olduğu durumlarda liposuction yani vakum ile yağ emme yöntemi kullanılarak meme küçültülebilir. Mantıken doğru görülse bile sadece meme dokusunda hacim azalması sağladığı ama meme cildine etkili olmadığı için küçük ama sarkık memelere neden olabilmektedir.

​Ayrıca liposuction uygulanmış memelere ileride ultrason veya mammografi tetkiki yapıldığında hatalı sonuçlar almak gibi bir risk mevcuttur.

Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.