Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Liposuction


Kelime kökeni olarak lipo yani yağ ve suction yani emmek kelimelerinden türemiştir. Yağ emme veya daha doğrusu ”vakum ile yağ emme” anlamına gelir. Günümüzde” bölgesel zayıflama” adına uygulanan bilimsel, güvenilir ve sonuç veren tek yöntem Liposuction’dır.

Liposuction düşünülenin aksine zayıflama yöntemi değildir. Fazla kilosu olduğunu düşünen bir kişinin ilk yapması gereken şey, diyet ve spor yaparak ve hatta bir diyetisyenden yardım alarak kilo vermeye çalışmak olmalıdır. Ancak bazı kişilerde genel olarak kilo vermek mümkünken vücudun belli bölgelerindeki yağlardan kurtulmak zor olmamaktadır. Bu noktada liposuction iyi bir çözüm alternatifidir.

LİPOSUCTİON İÇİN UYGUN HASTALAR
Liposuction yöntemi için uygun hastalar, kilosu ideal, ideale yakın olan veya kilo fazlası olup rejim ve spor ile kilo vermiş ancak bazı bölgelerinde yağ birikimini giderememiş kişilerdir. Liposuction zayıflamak amacıyla uygulanmaz. Amacınız 20-30 kilo vermek ise liposuction sizin için doğru yöntem değildir.

Cilt elestikiyetinin iyi olması (Bu durum liposuction sonrası altı boşaltılan cildin sarkmaması için çok önemlidir) liposuction adayı hastalarda aranan başka bir özelliktir. Bunların dışında kişinin yaşı, ciddi sağlık problemlerinin olup olmaması gibi durumlar da göz önüne alınır.Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemlerinde liposuction önerilmez.

KİLOLU MUSUNUZ?
Yemek yemek, açlığı bastırmak, karın doyurmak veya canımız çektiği için bir şey yemek değildir. Yemek yemekteki temel amaç vücudumuzun büyümesi, gelişmesi ve fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken sağlıklı besin öğelerini dengeli ve yeterli miktarda almaktır.

Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları , yetersiz aktivite, hormonal ve metabolik etkenler, genetik özelliklerimiz, alkol tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar (antidepresanlar gibi), doğumlar, yaş, cinsiyet, sosyo-kültürel durumlar, sık sık düşük kalorili diyetler yapmak ve toplumsal beslenme alışkanlıkları gibi nedenler şişmanlığa neden olmaktadır.

İdeal kilo nedir?
İdeal kilo hesabı yapmak için bir formül arıyorsanız öncelikle body mass index (BMİ ) veya vücut kitle indeksi denen değeri ölçmelisiniz. Bunun için kilogram cinsinden vücut ağırlığınızı, metre cinsinden boyunuzun karesine bölmelisiniz.

Body Mass İndex= Vücut Ağırlığı(Kg) / Boy uzunluğunun karesi (Metre)

Örneğin, boyunuz 178 cm, kilonuz ise 68 ise BMİ= 68 / 1.78 X 1.78 =21.4

İdeal BMİ değeri yaşa göre değişir.

Yaş         İdeal BMİ

19-24         19-24
25-34         20-25
35-44         21-26
45-54         22-27
55-65         23-28
+65            24-29

İdeal kilo ise ulaşılmak istenen BMİ rakamının boyun metre cinsinden karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

Örneğin BMİ değeriniz 21.4 ve boyunuz 178 cm ise İdeal Kilo= 21.4 X 1.78 X 1.78 = 67.8 Kg olacaktır.

Böylesi matematiksel bir formül yerine kişinin kendisini sağlıklı hissettiği ve bedensel aktivitelerinde kısıtlama yaşamadığı, ayna karşısına geçtiğinde kendisinden hoşnut olduğu ve giydiklerini yakıştırdığı kilo, o kişi için ideal kilodur denebilir.

Eğer ideale yakın ölçülerde iseniz ama vücudunuzun bazı bölgelerinde bir türlü kurtulamadığınız yağlanmalar varsa liposuction için uygun bir adaysınızdır.

LİPOSUCTİON NERELERE UYGULANIR

Klasik liposuction uygulama bölgeleri

  • Çene altı (Gıdı), yüz
  • Kollar
  • Erkekte meme büyümesi anlamındaki Jinekomastinin tedavisi
  • Bel
  • Alt ve üst karın bölgesi
  • Basen
  • Popo bölgesi
  • Bacak iç, dış ve ön bölgesi
  • Diz çevresi’dir.
Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.