Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Göz Çevresi Estetiği


Genelde göz kapağı denilince gözün üstündeki yapı anlaşılır ama aslında gözümüzde üst ve alt olmak üzere 2 göz kapağı bulunur. Göz kapağının temel fonksiyonu gözü korumak ve nemli tutmaktır.

Göz kapağında vücudumuzun en ince derisi yer alır. Deri tabakasının altında ise göz kapağını kapatan ve açan kaslar vardır. Kirpikler göze doğru gelen toz ve yabancı maddelere karşı erken uyarı görevi gören kıllardır. Göz kırpma refleksi ise bir tür göz koruyucu reflekstir. Ayrıca göz kapağı uyurken gözün kurumasını engeller.

Bu fiziksel görevleri yanısıra gözlerin duygusal fonksiyonları da vardır.Gözler insanlar arasında bir anlaşma aracıdır, dil yalan söylese de gözlerin yalan söylemeyeceği malumdur. Gözümüzle güler, kızgınlığımızı gözümüzle ifade ederiz. Gözler aşk dolu da bakabilir nefret de saçabilir. Tüm bu fonksiyonel ve emosyonel görevlerin yanısıra göz kapakları, kişinin genç, sağlıklı, dinlenmiş görünmesine ve yüzün estetiğine de katkı yaparlar. Görüldüğü gibi gözün fonksiyonları çok yönlüdür.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun tüm diğer yapılarında olduğu gibi göz kapaklarında da bazı değişiklikler olur. Ayrıca bazı sistemik hastalıklar (troid bozuklukları, böbrek hastalıkları, allerjiler gibi) ve alkol kullanmak göz kapaklarında bazı sorunlar yaratabilir.

Yaşlanma ile birlikte üst göz kapağında daha çok cilt sarkması, alt kapakta ise torbalanma gözlenir. Her iki durum da kişiyi yorgun, yaşlı, hasta ve uykusuz gösteririr. Bu durumlarda göz kapağı estetiği denen ameliyat uygulanır. Bu ameliyatın diğer adı ”blefaroplasti”dir.

Göz kapağı estetiği sadece estetik amaçla yapılan bir işlem değildir. Özellikle üst göz kapağında aşırı sarkma kişinin görüşünü engeller hale gelirse fonksiyonel amaçla da bu işlem yapılabilmektedir.

Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.