Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Meme Küçültme veya Dikleştirme Sonrası Dikkat Edilecek Konular


Ameliyattan sonra memelerinizde bir miktar şişlik, morluk ve sertlik olabilir. Meme ucunda ve meme cildinde his kaybı beklenebilir. Bu hissizlik, ödemin geçmesiyle birlikte 6 hafta veya daha uzun bir süre içerisinde kaybolur. Ödem, ağrı ve hassasiyet simetrik (her iki memede de aynı) olmayabilir. İyileşme altı ay içinde tamamlanacak ve ilk başta, planlanandan daha büyük görünen memeleriniz zamanla daha doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Ameliyattan sonra 10-12 gün boyunca meme bölgenizde pansuman ve pansumanın üzerinde özel ameliyat sütyeniniz olacaktır.

Pansumanlı olduğunuz süre boyunca pansumanınızı ıslatmayınız.

Ara ara meme uçlarınızın rengini kontrol ediniz.
Meme ucunda kızarıklık, morluk, siyahlık veya soğukluk hissederseniz doktorunuza bildiriniz.
Pansumanınızda az miktarda akıntı veya kan görmeniz normaldir, ancak pansumandan sızan aşırı derecede bir kanama veya akıntı tespit ederseniz doktorunuza bildiriniz.

Ameliyat sırasında giydirilen sütyeninizi bir ay boyunca kullanmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında balenli sütyen kullanmamanız gerekmektedir.

Ameliyat sırasında kullandığımız dikişler gizli, estetik dikiş olduğundan dikiş alınması gerekmemektedir.
Denize ve havuza ameliyattan 1-1.5 ay sonra girebilirsiniz. Bir ay boyunca saunaya girmeniz önerilmez.

Her türlü ameliyattan sonra adet düzensizliği görülebilmektedir böyle bir durumla karşılaşırsanız tedirgin olmamanızı öneririz.

İlk bir hafta evde istirahat etmeniz gerekmektedir. Kol hareketlerinizi minumumda tutunuz.Bu, hızlı iyileşmenize ve ameliyattan iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Üç hafta boyunca aşağıdaki hareketlerden kaçınınız:

  • Kolu aşırı germe
  • Her türlü spor aktivitesi(yürüyüş hariç)
  • Ağır kaldırma
  • İtme ve çekme hareketleri
  • Her türlü ağır ve zorlayıcı aktiviteler
  • El bileğinizi omuz seviyesinin üzerine çıkarmanıza neden olacak her türlü aktiviteler

İlk bir hafta yatağınızın baş kısmını 2 yastık yardımıyla yükseltiniz. Bu durum ödemlerinizin daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.
Bir ay boyunca yüz üstü yatmaktan kaçınınız.
​Pansumanlı olduğunuz süre boyunca duş almayınız. Vücudunuzun alt kısmını yıkayabilir, başınızı kuaförde yıkatabilirsiniz.

Dengeli beslenme yara iyileşmesi için önemlidir. Bol sıvı almanız ve lifli gıdalar tüketmeniz, nekahat döneminde azalan aktiviteniz nedeniyle oluşabilecek kabızlığı engelleyecektir.

Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları (antibiyotik ve ağrı kesici) hastaneden taburcu olup eve giderken, eczaneden alıp, her birinden birer kutu kullanmanız önerilir.

Pansuman açılıp yara iyileşmeniz tamamlandıktan sonra iz azaltıcı krem kullanmanız gerekecektir. Bu krem günde 2 kez olmak kaydıyla 4 ay boyunca kullanılmalıdır.

Hastaneden çıkarken size verilecek randevu kartında yazılan randevu gününde ve saatinde doktorunuzun ofisinde olmanız gerekir.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı olan bir kişinin mamografi çektirmenizde teknik olarak bir sakınca yoktur ancak işlemi gerçekleştirecek kişi geçirilen ameliyat konusunda bilgilendirilmelidir. Yine de mamografi çekilmesi sizde tedirginlik yaratacaksa bunun yerine meme ultrasonu çektirmeniz önerilir.

Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.