Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler


Ameliyatın bitiminden sonra bir gece hastanede kalacak ve ertesi gün taburcu olacaksınız. Eve giderken bir kişinin size refakat etmesi faydalı olacaktır. Evde geçirdiğiniz günler içerisinde kendinizi çok yormamanız, ev işi yapmamanız ve çoğunlukla vaktinizi dinlenerek geçirmeniz önerilir, yürümenizde bir sakınca yoktur. Yüz üstü uyumamanız gerekmektedir ama yan yatabilirsiniz.

Ameliyattan sonra doktorunuz tarafından önerilen ilaçları birer kutu kullanmanız yeterlidir. İlk bir hafta boyunca göğüs bölgenizde sertlik, hassasiyet ve ağrı olması normaldir. Bu hassasiyet ve ağrıların simetrik(her iki memedede aynı) olmasını beklemeyiniz.

Göğsünüzde gerginlik, dokunmaya karşı hassasiyet, hissizlik veya kaşıntı da olabilir. Kollarınızı yukarı kaldırmakta zorluk çekebilirsiniz. Bir şeyi itmek, çekmek veya ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

İlk zamanlar memeniz gözünüze planlanandan daha büyük gözükecektir. Bunun nedeni göğsünüzdeki ödem (şişlik)’dir. Ödem de ağrı ve hassasiyet gibi simetrik olmayabilir. Ödeminiz altı ay içinde tamamen geçecek ve memeniz planlanan boyuta gelecektir.

İlk zamanlarda yapay bir görüntü veren memeniz aylar içinde doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Ameliyatlardan sonra adet düzensizliği görülebilmektedir böyle bir durumla karşılaşırsanız tedirgin olmamanızı öneririz.

Ameliyat sırasında kullandığımız dikişler gizli, estetik dikiş olduğundan dikiş alınması gerekmemektedir. İşinizin gerektirdiği aktiviteye bağlı olmak kaydıyla ameliyattan birkaç gün veya bir hafta sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Aşırı fiziksel aktivite, spor, ağır ev işi vb işlerden bir ay boyunca kaçınılmalıdır. Ameliyattan iki gün sonra spor amaçlı yürüyüş yapmanız serbesttir.

Ameliyattan sonra 7-10 gün boyunca meme bölgenizde pansuman olacaktır. Bu süre zarfında duş almalı, başınızı ayrı, vücudunuzun alt kısmını ayrı yıkamalısınız. Denize ve havuza ameliyattan 1 ay sonra girebilirsiniz. Bir ay boyunca saunaya girmeniz önerilmez.

Bazı doktorların önermesine rağmen biz meme protezi sonrası masaj önermemekteyiz. Ameliyat sonrasında size giydirilen sütyeni bir ay kullanmanız gerekmektedir.

Solaryum ve güneşlenme silikona bir zarar vermez ancak ameliyat izlerinin 6-12 ay boyunca güneşten ve solaryumdan korunması gerekir. Bunu için bikini veya yüksek faktörlü bir güneş kremi yeterli olacaktır.

Doktorunuz tarafından önerilecek olan iz azaltıcı kremin ameliyattan 15 gün sonra kullanılmaya başlanması önerilir. Bu krem günde 2 kez olmak kaydıyla 4 ay boyunca kullanılmalıdır.

Ameliyattan sonra size ameliyatta kullanılan implantın kimlik kartı verilecektir. Bunu hayat boyu saklamanızı öneririz.

Meme protezi uygulanmış kişiler çok rahatlıkla hamilelik süreci geçirip, doğumdan sonra emzirebilirler.

Meme implantının en olası komplikasyonu kapsül oluşumudur. Kapsül temel olarak memede şekil bozukluğu ve sertlik olarak hissedilir. Kapsülün derecesine bağlı olmak üzere kişinin tekrar ameliyat olması söz konusu olabilir. Bu en olumsuz durumda dahi ameliyatla sorunun giderilmesi mümkündür. Kapsül oluşumu vücut veya meme sağlığınızla ilgili bir sıkıntı yaratmayacaktır.

Meme implantlarının hayat boyu kullanılacaklarına dair bir garanti yoktur. İlerleyen yıllarda memede şişme, kızarıklık, sertlik, boyutlarında ani değişiklik vb. olağan dışı bir durum tespit ederseniz doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Belli bir yaştan sonra her kadın gibi sizin de belli periyotlarla meme muayanesi olmanız, mamografi veya meme ultrasonu çektirmeniz önerilir. Mamografi çektirmenizde teknik olarak bir sakınca yoktur ancak işlemi gerçekleştirecek kişi bu konuda bilgilendirilmelidir. Yine de mamografi çekilmesi sizde tedirginlik yaratacaksa bunun yerine meme ultrasonu çektirmeniz önerilir.

İlerleyen yıllarda memenizde meydana gelebilecek herhangi bir sıkıntıyı sadece silikonla ilişkilendirmeniz doğru değildir. Zira kendi meme dokunuza ait rahatsızlıklar da bu tip durumlara yol açabilir.

​Yıllar geçtikçe, her kadında olabileceği gibi yer çekimi ve yaşlanma etkisiyle meme şeklinizde değişiklik olabilir, eğer bu durum rahatsız edici boyuttaysa silikon değişimi veya meme dikleştirme ameliyatı önerilir.

Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.