Skip to main content

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma: 09:00 - 18:00
Cmt.: 09:00 - 17:00

Silikon Ameliyatının Riski: ”Kapsül”


Silikon ameliyatı diğer birçok ameliyata göre daha kolay, daha az riskli ve sonucu kısa sürede görülebilen bir ameliyattır. Ancak tüm bunlara rağmen silikon ameliyatının da sevimsiz olabilecek komplikasyonları vardır.

Memeyi büyütmek için kullanılabilecek birçok madde varken niçin silikon tercih edilmiş hiç düşündünüz mü?

Silikon maddesi vücutta ”yabancı madde” etkisi yaratma potansiyeli düşük bir maddedir ancak yine de bazı bünyelerde reaksiyona sebep olabilir. Bunun adı ”kapsül” denen zar oluşumudur. Kapsül denen doku aslında vücudun silikona verdiği normal tepkidir ve kapsül denen zarın ince olması beklenir.

Ancak bazen kapsül olması gerekenden daha kalın olur ve giderek büzülerek silikonu sıkar. Bu durum dışarıdan bakıldığında doğal olmayan bir meme görüntüsü ve ara ara ağrıya sebep olur.

Kapsül kontraktürü denen bu durum silikon ameliyatının en sevimsiz komplikasyonu olup görülme sıklığı ortalama %15 civarındadır. Bu durum dünya ortalaması olup, bazı konulara özen gösterildiği durumlarda daha düşük olmaktadır.

​Örneğin kendi kliniğimizdeki uygulamalarda bu oran %2 civarındadır. Kapsül oluştuğu takdirde tek tedavisi tekrar ameliyat yapıp kapsül denen dokunun çıkarılması ve yeni bir silikon yerleştirmektir.

Bizimle
İletişime Geçin
Adres

Cumhuriyet Mah. FSM Cad.
Yağmur Sk. No:14
A Blok D: 1 (Cadde 224)
Nilüfer 16210 Bursa

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cuma:
09:00 - 18:00
Cumartesi:
09:00 - 14:00

© Dr.Murat Tezcan. All rights reserved. Web Tasarım Bursa Web.

Open chat
Merhaba, bilgi almak istiyorum.